10 míst, která nejsou dosud turisty objevena
Jistě jste procestovali mnoho evropských metropolí – Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam … V Evropě je ale spousta další míst, která stojí za Vaši návštěvu. A s obrovskými bonusy. Posezení s místními obyvateli, domácí jídlo i neskutečné výhledy. Máme pro Vás deset evropských měst, ve kterých můžete právě toto nalézt.
1.- Aarhus (Dánsko)
Město je typické svou vášní pro postmoderní architekturu a progresivní urbanismus. A kupodivu výsledkem není nevkusný mišmaš, ale osobitý mix, který se Vám vryje hluboko do paměti. Pohled na skupiny obytných domů Vás ohromí a možná se budete chtít rovnou přestěhovat. Aarhus je vždy vysoko v žebříčcích zjišťujících životní spokojenost. Když do města zavítáte, určitě zamiřte k řece do budovy Dokk1. Je zde kavárna s krásným výhledem, veliká knihovna, hřiště pro děti nebo i koncertní sál. Obzvlášť exkluzivně vypadá budova po setmění. Pro milovníky výhledů doporučujeme navštívit střechu galerie AroS, kde se můžete na svět podívat na svět skly ve všech barvách duhy.
2.- Varšava (Polsko)
O hlavním městě Polska se už dlouho píše, že je novým Berlínem nebo budoucí Mekka hipsterů, ale pořad není objeveno davy turistů. Využijte toho, dokud tomu tak není. Jeho bary jsou neokoukané, kluby neprofláklé, móda neokoukaná a nájmy přes Airbnb až neuvěřitelně levné. Než vyrazíte, doporučujeme zhlédnutí dokumentu All These Sleepless Nights, který věrohodně zachycuje atmosféru Varšavy a jejího nočního života. Určitě navštivte kavárnu Kawiarnia Kafka, kde si můžete půjčit v létě lehátko a pořádně relaxovat. Pokud jste spíš přes kulinářské zážitky, pak doporučujeme restauraci Dziurka od Klucza, kde dělají domácí těstoviny a mají zde obrovský výběr mořských plodů. Paczki, sladké smažené koblihy, si nabídněte v cukrárně Pawłowicz a vytančit je pak můžete v party ulici Nowy Świat. V létě stojí za to posedět s přáteli na náplavce a nasávat místní atmosféru.
3.- Newcastle (Velká Británie)
Důležité průmyslové město v severovýchodní Anglii Newcastle upon Tyne není pro turisty příliš přitažlivé. Výjimkou jsou snad jen fotbaloví fanoušci. Je to ale škoda. Město je coby kamenem dohodil do Skotska, tudíž se zde mísí středověká architektura a atmosféra anglického industriálního městečka. Nezkažený venkov a nesrozumitelný přízvuk místních obyvatel dodává městečku osobité kouzlo. Podle Britů je to nejlepší místo pro noční život. Při návštěvě nezapomeňte na místní bary, například Alvinos na Pilgrim Street, kde mají skvělou terasu a výběr piv z lokálních pivovarů. Čas si vymezte nejen na procházky městem, ale i v okolí je spousta zajímavých míst v okolí. Uvidíte hejna vzácných papuchalků, která vyděsila i Alfréda Hitchcocka, na útesech se rozvalují tuleni. Ti jsou na cestovatele zvyklí, takže nemají potřebu se schovávat. Někdy si nebudete jistí, kdo koho pozoruje.
4.- Vilnius (Litva)
Zpáteční letenky do této destinace jsou příjemným bonusem, díky kterému můžete započít svou cestu do pobaltských zemí. Hodně lidí má milnou představu o postsovětské zemi, že znamená jen mráz a ošklivé paneláky. Opak je pravdou. Na soutoku řek Vilnia a Neris je město placaté, zelené a v teplých měsících s příjemným počasím. Obyvatelé jsou usměvaví a vedle paneláků jsou i barokní a gotické stavby. Ve výborném stavu. Město nezklame klasické turisty, milovníky historie ani gastroturisty. V letních měsících se tu každý pátek koná street food festival s názvem Open Kitchen. A nabídka je různorodá – burgery, donut, paella, dokonce i tradiční litevské cepelinai, což jsou bramborové knedlíky plněné sýrem, houbami nebo mletým masem. Ve čtvrti Užupis objevíte republiku samu pro sebe. Dříve byla oblíbeným centrem umělců, hipsterů a hipíků, dnes má vlastní vlajku, prezidenta i ústavu.
5.- Utrecht (Nizozemsko)
V Nizozemí není jenom Amsterdam, který samozřejmě stojí za návštěvu. Země je obecně vhodná pro road tripy a jedním z nejkrásnějších měst, které můžete potkat je právě Utrecht. Je v něm všechno. Kanály, původní středověké centrum, výborné sýry, místní piva, půjčovny kol, stylové kavárny a především obyvatele, kteří dodávají městu nezapomenutelné kouzlo. Ti dokážou venkovní posezení kaváren řádně využít, hodiny a hodiny zde posedávají a povídají si. Podle BBC Travel jsou to čtvrtí nejšťastnější lidé na světě. Utrechtu vévodí věž místního dómu, která je zároveň nejvyšší věží v Nizozemí. Bude pro Vás skvělým orientačním bodem, díky kterému se neztratíte. Nejkrásnější výhled Vás čeká v restauraci La Place v obchodím centru V&D. Pro gastrocestovatele je v centru města ráj. Skvělé rady najdete na facebookové stránce „I know this great little place in Utrecht“.
6.- Bonn (Německo)
Město je rodištěm slavného hudebního skladatele Beethovena a bývalo hlavním městem Západního Německa. V porovnání svých sousedů Kolína nebo Düsseldorfu není tak hodně navštěvovaný, ale i to lze brát za výhodu. Bonn je klidný, elegantní a upravený. Je tak vhodný i pro starší generace. Pro mladší je zde spousta klubů s vynikajícími DJs. Bonnská promenáda po břehu Rýna, obzvlášť v teplých měsících, stojí za dlouhé procházky. Historické centrum není jen nudným ospalým centrem. Naopak, místní tým vymýšlí mnoho interaktivních výstav.
7.- Nantes (Francie)
V Bretani se nachází město Nantes, které Vás možná nenadchne hned na první pohled, ale na ten druhý si jej určitě zamilujete. Samo o sobě je obrovskou galerií moderního umění. Ve městě je vyhlášená umělecká škola a platí za jakési umělecké centrum oblasti. Už deset let je tu obří mechanický slon, který pojme až padesát pasažérů. Jízdu v něm je dobré rezervovat dopředu. Jestli rezervaci nestihnete, můžete se alespoň kochat pohledem zespodu. Pro tento případ doporučujeme vzít si pláštěnky, neb pasažéři na slonovi Vás mohou kropit vodou z chobotu. V Gallerie des Machines naleznete spoustu dalších pohyblivých zvířat, vynálezů a vychytávek, které spojují odvážně plány Leonarda da Vinciho s nápady Julese Verna. Další umělecké zážitky můžete najít při procházce po náplavce řeky Loiry, kde večer svítí neonové kruhy uznávaného umělce Daniela Burena. Díla umělců jsou po celém městě. A když zatoužíte po výhledu na město, zamiřte do baru Le Nid v 37. patře mrakodrapu Tour Bretagne.
8.- Uppsala (Švédsko)
Z letiště Arlanda můžete vlakem zamířit rovnou do Uppsaly. Město se 150 tisíci obyvateli, z nichž většina jsou studenti, má osobité kouzlo. Dominantou je hrad Uppsala Slott obklopený botanickou zahradou. Hned proti němu se nachází gotická katedrála. Mezi nimi je spousta zeleně, vody a domů. Ráj je to především pro gastroturisty. Určitě ochutnejte gravlax – marinovaného lososa a v cukrárnách semlu – sladké pečivo plněné mandlovou pastou a šlehačkou. Pokud stojíte o pořádnou párty, vydejte se sem koncem dubna, kdy se v ulicích slaví Valpuržina noc a počet obyvatel se v ten okamžik až zdvojnásobí.
9.- Bukurešť (Rumunsko)
Rumunsku sahají kořeny demokracie podobně hluboko jako u nás, ale místní hlavní město ještě není tolik objevené jako Praha. Vydejte se sem co nejdřív, ať si stačíte užít autenticitu východní metropole se západním přístupem. Chaotická architektura ve městě vystihuje dějiny Bukureště i celého Rumunska. Dominantou je obří budova Parlamentu, kterou nechal v 80. letech minulého století postavit diktátor Ceaușescu. Je to nejtěžší budova na světě, váží čtyři miliony tun. Za návštěvu stojí její skleněné křídlo, kde je muzeum moderního umění. Na své si přijdou také milovníci poznávání nových kuchyní i milovníci knih.
10.- Tavira (Portugalsko)
Na závěr pro Vás máme takřka perlu v moři. Městečko Tavira je sice v turistickém regionu Algarve, ale stále se mu podařilo udržet si šarm malého a nezkaženého městečka. Můžete vyrazit na pláže bez davů turistů, objevovat místní krásy jako jsou třeba starobylý hrad, nebo se jen tak kochat. Na pláži Barril je místo, kterému se říká „Hřbitov kotev“. Je tu jako vzpomínka na dobu, kdy portugalští rybáři plavili po oceánu a lovili tuňáky. Portugalci jsou také velmi hrdí na své mořeplavecké objevy a úspěchy. Obecně je v nich obrovská hrdost na svou zem a její krajinu. Mají nejkrásnější přírodu, nejčistší přírodu, nejkrásnější architekturu, největší mosty, nejbohatěji vybavené kostely a nejlahodnější sladkosti. Tak to tvrdí Portugalci a je jen na Vás zda jim dáte za pravdu či nikoliv. Když jsme u těch sladkostí, určitě ochutnejte portugalské koláčky pastel de nata nebo fíkovou zmrzlinu.