10 nejsilnějších filmů o holocaustu

květen

9

2017

10 nejsilnějších filmů o holocaustu

| 2017-05-09T20:03:29+00:00 9. květen 2017 | #kultura |

10 nejsilnějších filmů o holocaustu

Mnohdy Vám filmy mohou být větším učitelem než všechny předchozí hodiny dějepisu. Při sledování máte možnost se vžít do rolí hrdinů a poznávat tak svět za války očima nejrůznějších lidí. Nedávno jsme oslavili 72. výročí od konce druhé světové války – Den vítězství. Ne nadarmo se říká, že se máme poučit z historie a neopakovat její chyby. I proto stojí tyto filmy za zhlédnutí, abychom nezapomněli. Pokud máte chuť na opravdu kvalitní filmy a jste připraveni i na těžké téma, máme pro Vás seznam 10 nejlepších filmů o holocaustu. Není radno vidět všechny v jeden den, abyste nepropadli smutku a depresím. Postupně byste ale měli určitě vidět každý z nich.

1.- Saulův syn (2015)

Hodnocení na ČSFD 73% U tohoto filmu si někdy nebudete jistí, zda se díváte na film či horor. Maďarský režisér Lásló Nemes ve snímku zachycuje jakého bestiálního chování je schopen člověk. Hlavní postavou je žid Saul, který chce důstojně pochovat svého nevlastního syna. Děj se odehrává v Osvětimi a tábor ukazuje jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. V roce 2016 získal film cenu Akademie jako nejlepší cizojazyčný film.

2.- Na shledanou, chlapci (1987)

Hodnocení na ČSFD 76% Film se odehrává ve Francii v katolické internátní škole, kam rodiče poslali své syny, kvůli nejisté situaci za války. Premiant třídy Julien se spřátelí se studentem Jeanem a postupně se stanou nejlepšímu přáteli. Jean se však ve škole skrývá kvůli svému židovskému původu.  Film je plný emocí, surovosti a ukazuje děsivou realitu víc než by kdo chtěl zažít na vlastní kůži. Snímek režiséra Louisa Malleho získal Zlatého lva na MFF v Benátkách a mnoho dalších ocenění.

3.- Soffina volba (1982)

Hodnocení na ČSFD 78% Mnozí z Vás budou jistě znát knižní verzi tohoto silného příběhu o matce, která se má rozhodnout mezi svými dvěma dětmi, které z nich má právo na život. Román napsal William Styron a režie filmu se ujal Alan J. Pakula. Hlavní postavu Sofii excelentně ztvárnila Meryl Streep, díky níž budete chtě nechtě vtáhnuti do děje. Za svou roli získala herečka Oskara. Meryl přiznala, že stěžejní scénu musela zahrát na poprvé, na podruhé by to již psychicky nezvládla.

4.- Evropa (1991)

Hodnocení na ČSFD 83% Film je součástí trilogie, která hledá duchovní rozměr světa, ve kterém žijeme. Navazuje na filmy Prvek zločinu (1984) a Epidemie (1987). Tvůrcem je dánský režisér Lars von Trier. Snímek je založen na autobiografii muže, který se rozhodl předstírat, že není židem.

5.- Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Hodnocení na ČSFD 84% Jak je patrné už z názvu, hlavním hrdinou je dítě, dokonce dvě. Proto si připravte dostatek papírových kapesníčků.  Jedním z nich je syn nacistického důstojníka, který byl povýšen a musí se i s rodinou přestěhovat z Berlína. V odlehlé vesnici se malý Bruno cítí sám a tak se i přes zákaz vydává na průzkum okolí. Objeví farmu, aniž by tušil, že je to koncentrační tábor. Potká zde stejně starého chlapce Shmuela oblečeného do pruhovaného pyžama. Přestože oba žijí naprosto rozdílný život, skamarádí se. Povídají si a hrají hry přes plot. Film končí pro oba tragicky, smrtí v koncentračním táboře. Drama podle románu Johna Boynea ukazuje nesmyslnost, brutalitu a zničující důsledky války, ve které o život přišlo mnoho nevinných lidí. Režie se ujal Mark Herman.

6.- Jdi a dívej se (1985)

Hodnocení na ČSFD 84% Hlavním hrdinou filmu sovětského režiséra Elema Klimova je čtrnáctiletý Fljora, který je naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Snímek zachycuje proměnu hlavní postavy, z jejíž tváře na konci války natrvalo zmizely stopy dětské nevinnosti. Film Come and see je považován za jeden z nejkvalitnějších válečných filmů, který se kdy natočil. A to i díky skvělé práci kameramana a zvukaře. O důvod víc proč se na něj podívat.

7.- Šoa (1985)

Hodnocení na ČSFD 85% Na tento film Vám doporučujeme vyhradit si opravdu hodně času. Časová stopáž filmu je 566 minut. Ano, nespletli jsme se, je to přes devět hodin. Je to totiž výsledek dvaceti pěti let práce autorů a stává se tak netradičním dokumentárním dílem. Ve snímku nejsou použity žádné dobové vojenské záběry nebo z období těsně po válce, jedná se výhradně o výpovědi očitých svědků. Nic víc, nic míň. Jde o zachycení poselství, výpovědí, zážitků a zkušeností odcházející generace pro všechny budoucí. Šoa je svou délkou a zpracováním film, který byste rozhodně měli vidět.

8.- Život je krásný (1997)

Hodnocení na ČSFD 88% Italský film o stále pozitivním číšníkovi a jeho krásné ženě, kteří spolu mají malého syna. Manžel je spolu se synem kvůli svému židovskému původu odvlečen do koncentračního tábora. Muž se po celou dobu snaží svého syna ochránit před hrůzami prostoru, ve kterém se spolu nacházejí. Poví mu, že vše je jenom hra, která se koná k jeho narozeninám a na konci hry je pro oba připravena odměna.

9.- Pianista (2002)

Hodnocení na ČSFD 88% Film natočený podle knižní předlohy Władysława Szpilmana, kterou napsal v roce 1946, se odehrává v Polsku a zachycuje život uznávaného pianisty, jehož ovlivní příchod Němců v roce 1939. Jeho i jeho rodinu, kteří dosud žili spokojený život, čeká mnoho změn. Od nuceného prodávání svých věcí, docházení peněz, nedostatku jídla až po potupné nošení Davidovy hvězdy.  Ve filmu můžete vidět postupné omezování základních lidských práv a svobod. Nátlak se postupně zvyšuje a dojde k rozhodnutí, že všichni Židé mají být umístěni do uzavřeného areálu, který později vejde do historie jako Varšavské ghetto. Film režiséra Romana Polanského získal Zlatou palmu na filmovém festivale v Cannes a dvě ceny Academy Award.

10.- Schindlerův seznam (1993)

Hodnocení na ČSFD 92% Drama režírované Stevenem Spielbergem je založené na skutečných událostech. Vypráví příběh továrníka Oskara Schindlera, který v roce 1939 koupí v Krakově továrnu, ve které zaměstnává levou pracovní sílu – židy z nedalekého ghetta. Ke konci války se představitelé Třetí říše rozhodnou všechny krakovské židy přesunout do Osvětimi. Továrník tomu chce za každých okolností zabránit a zachránit tak co největší počet lidí. Kromě velkého osobního ohrožení tomu obětuje celé své jmění a výsledkem je 1100 zachráněných životů. Film je považován za stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oskarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. A rozhodně byste jej měli vidět. Nyní je na Vás, od kterého filmu začnete, v každém případě Vám vřele doporučujeme vidět všechny.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.