20 Cestovních rad k nezaplacení

září

16

2016

20 Cestovních rad k nezaplacení

| 2016-09-16T05:39:03+00:0016. září 2016 | |

V každém z nás je určitá touha zažít nějaké to dobrodružství a pokud možno tak jako ve filmu. Bohužel takto však realita nefunguje. Proto Vám přinášíme seznam 20 velmi užitečných a důležitých tipů, které Vám mohou doslova zachránit zadek. Proto si tyto rady vezměte k srdci a nepodceňte to ať se Vám cesta vydaří!

1.Buďte flexibilní

Každý si rád věci plánuje, ale málo kdy se vše podaří jak má. Proto je důležité zůstat v klidu a být co možná nejvíce trpělivý.

2.Udělejte si seznam

Znáte to, máte v hlavě asi milion věcí, které chcete vzít s sebou, ale stejně na polovinu z nich zapomenete? Není nic lepšího než si dva týdny před cestou udělat seznam věcí a postupně jej doplňovat a při balení si dané věci odškrtávat.

3.Naučte se základní fráze místního jazyka

Pokaždé když člověk jede do ciziny měl by se naučit základní fráze. Bez slovíček prosím, děkuji a omlouvám se by jste nemuseli v určitých situacích zrovna dobře pochodit. Pro zdatnější jedince bych doporučil naučit se další fráze jako například kde je, chtěl bych (objednávka) a nebo třeba i dobrý den a na shledanou.

4.Náhradní baterie

Není to sice žádným pravidlem, ale opravdu se může stát ledacos a zrovna ve chvíli kdy chceme něco vyfotit, nebo si potřebujeme něco ověřit na telefonu, tak dojde baterka. Proto není nikdy na škodu mít u sebe o jednu náhradní baterii víc.

5.Pořiďte si Sarong (tip spíše pro ženy)

Sarong je pruh látky sešitý do takového tunelu, který se dá nosit například jako sukně. Říkáte si k čemu to? Inu Sarong je praktičtější než si myslíte... Můžete jej použít jako provizorní přikrývku když vám bude zima, dokáže nahradit i ručník, závěs a v neposlední řadě jako módní doplněk či již zmíněná sukně.

6.Vždy si připlaťte cestovní pojištění

Jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou nesmíte za žádnou cenu zapomenout. Místní pojištění totiž ve většině případech nepokrývá cestovní pojistku. Náklady na běžné ošetření v cizině se bez pojištění mohou potom vyšplhat i na desetitisíce či dokonce na sta tisíce korun.

7.Udělejte si kopie důležitých dokumentů

Člověk je od přírody hlava děravá a zmatkář. Může se kdekoliv po cestě na letišti třeba stát, že vám vypadnou důležité doklady, nebo že vás v dané zemi někdo nedej bože okrade ale stává se to. Potom se taková kopie Vašeho pasu cení více než zlato.

8.Nezapomeňte na spodní prádlo

Možná se nad tímto bodem jen ušklíbnete, ale až budete uprostřed nějaké dlouhé vycházky a přepadne vás přívalový déšť, budete za suché spoďáry rádi.

9.Balte oblečení s rozvahou

Pokud jedete na výlet s tím, že se budete často fotit při západu slunce a podobně, je dobré si vzít nějaké barevné oblečení. Většinou se totiž stává, že si lidé balí jen jednobarevné a tmavé oblečení, na kterých není příliš vidět špína. Jenomže potom když se podívají na fotky z dovolené, moc radosti v nich nevyvolají.

10.Mějte u sebe

Bohužel se stává poměrně často, že vám cestovní společnost pošle kufr na druhý konec světa. V těchto případech je dobré mít u sebe doklady, elektroniku, zubní kartáček a jeden pár spodního prádla.

11.Zjistěte si cenu dopravy

Než si vesele naskočíte do místní hromadné dopravy, či taxíku, je dobré si dopředu zjistit cenu, za kterou vás řidič odveze. Vyhnete se tak velmi nepříjemné realitě, kdy bývá cena pro turisty mnohdy přemrštěná. Ale hádejte se s řidičem, který vás již na místo odvezl že?

12.Vlhčené ubrousky

Nikdy nevíte, kam a na co sáhnete... Proto je na cestách dobré mít u sebe vždy nějaké vlhčené ubrousky, nebo v lepším případě dezinfekční gel.

13.Myslete na pitný režim

Věřte, nebo ne ale na 30ti kilometrové tůře, kde je vašim cílem udělat co nejvíce pěkných fotek je nesmírně snadné zapomenout doplňovat tekutiny. Dehydratace je velmi zrádná věc a šlapat potom tu dlouhou cestu zpátky s nepříjemnou bolestí hlavy je velmi nepříjemné a může vás to stát i život.

14.Uložte si adresu...

Docela často se lidem stává, že se nechají unést a jdou prostě za nosem. Je to pěkné dobrodružství, které ale poměrně často končí nepříjemnou otázkou jak že se jmenuje ten hotel kde bydlím? Proto je dobré si do telefonu poznamenat jméno a adresu hotelu či místa, kde přebýváte.

15.Ptejte se místních

Žádná příručka toho neví víc, než místní lidé. Nebojte se tedy zeptat místních například na nejlepší restauraci v okolí, nebo odkud je nejlépe vidět západ slunce. Určitě se toho od nich dozvíte víc, než z turistických příruček.

16.Pozor na bezplatné WIFI sítě

V dnešní době je velkým tahákem připojovat se na dovolené na bezplatné wifi sítě. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale rozhodně nedoporučujeme se přes tyto sítě připojovat například k bankovním účtům a podobným důležitým službám.

17.Mějte otevřenou mysl

Je všeobecně známé, že největší dobrodružství přichází neplánovaně. Mějte tedy respekt k místním lidem a mějte otevřenou mysl. Snažte se být důvěřivý a v mnoha případech se vám to vrátí nevšedním zážitkem.

18.Buďte spontánní

Nebojte se přijmout pozvání na nečekanou událost.. Právě tak se získávají ty nejlepší zážitky.

19.Sdělte někomu doma vaše plány

Pokud cestujete samotní, je nesmírně důležité se s někým domluvit na tom, co máte kdy v plánu. Je jasné, že ne vždy všechno vyjde podle plánu, ale pravidelné ohlášení se příbuzným či kamarádům může být rozdíl mezi životem a smrtí. Když se totiž někde ztratíte na nějaké výpravě a nikdo nebude vědět, kde jste se asi ztratili, už vás nikdo nenajde.

20.Rozdělte peníze

Bohužel jsou místa, kde se krade úplně stejně jako tady u nás. Je proto poměrně důležitým pravidlem si peníze rozdělit na více částí a nemít je všechny pohromadě na jednom místě. Když vás totiž někdo přeci jen okrade, neukradne vám vše ale jen menší část Vašich financí.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2025 Write.cz, s.r.o.