5 faktů o Oppenheimerovi, co je dobré znát před návštěvou kina

srpen

10

2023

5 faktů o Oppenheimerovi, co je dobré znát před návštěvou kina

| 2023-08-10T07:49:05+00:0010. srpen 2023 | #trendy#Film#ať neumřem blbí |

1. Oppenheimer pomáhal rodině uprchnout z nacistického Německa

Oppenheimer pocházel z německé židovské rodiny. V roce 1937 sponzoroval z vlastních peněz svou tetu Hedwigu a jejího syna Alfreda a také Alfredovu rodinu, kteří po nástupu Hitlera k moci uprchli ze svého domova do Států.

2. Pod jeho vedením byly v laboratoři v Los Alamos vyvinuty první atomové zbraně

Oppenheimerovi bylo v roce 1943 pouhých 38 let, když si ho generál Leslie R. Groves vybral za ředitele Národní laboratoře Los Alamos (LANL) v Novém Mexiku. Na papíře byl pro tuto funkci nepravděpodobným kandidátem. Ano, Oppenheimer už měl doktorát a v té době vyučoval na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Ale tento hubený náruživý kuřák byl na tehdejší dobu poněkud výstřední, měl relativně málo zkušeností, nezískal Nobelovu cenu a měl příbuzné, kteří byli podezřelí ze sympatizování s komunisty.

Přesto byl přijat a vedl přísně tajný projekt Manhattan. Oppenheimer řídil v LANL vše od platů až po správu budov a měl velký talent na urovnávání sporů, které se rozhořely mezi vědci a vojenským personálem spojených s projektem Manhattan.  Právě v této laboratoři v Novém Mexiku si Oppenheimer vysloužil přezdívku "otec atomové bomby".

3. Po druhé světové válce se stal odpůrcem vodíkové bomby

V roce 1949, čtyři roky po Trinity, otestoval Sovětský svaz vlastní jadernou bombu. Zařízení fungovalo a hrozilo, že změní rovnováhu sil ve studené válce.  Prezident Harry S. Truman nechtěl ztratit půdu pod nohama v závodech ve zbrojení, a proto podepsal vývoj nové experimentální zbraně, která se měla stát ještě ničivější než její předchůdkyně: vodíkové bomby.  

Oppenheimer byl velmi proti. Od roku 1946 se podílel na činnosti Všeobecného poradního výboru při americké Komisi pro atomovou energii. Spolu s výborem došel k závěru, že by se neměla stavět, protože se jedná o genocidní zbraň, která nemá absolutně žádnou vojenskou potřebu, a že naše zásoby atomových bomb jsou dostatečným odstrašujícím prostředkem.

Přesto Spojené státy nakonec v projektu pokračovaly. Amerika provedla první úspěšný test vodíkové bomby 1. listopadu 1952 nad Marshallovými ostrovy v Tichomoří. Při výbuchu se uvolnilo přibližně 1000 krát více energie, než měla bomba svržená v roce 1945 na japonskou Hirošimu.

4. Oppenheimer byl třikrát nominován na Nobelovu cenu, nezískal žádnou

Hned osmnáct lidí, kteří pracovali s Oppenheimerem v Los Alamos, si mohlo do životopisu zapsat "nositel Nobelovy ceny". Ale sám Oppenheimer Nobelovu cenu za fyziku nikdy nezískal, přestože byl nominován celkem třikrát - jednou v roce 1946 a poté v letech 1951 a 1967. V roce 1963 si však "otec atomové bomby" přece jen odnesl prestižní Cenu Enrica Fermiho za "obzvláště záslužný přínos k rozvoji, využití nebo kontrole atomové energie". 

5. Byl vládou USA považován bezpečnostní riziko

Fyzik se v průběhu let spřátelil s řadou zapřisáhlých komunistů, navíc někteří Oppenheimerovi političtí nepřátelé považovali jeho odpor k vodíkové bombě přinejmenším za nevlastenecký. A tím pro jeho kritiky představoval brzdu v závodech ve zbrojení s Rusy.

V roce 1953 tedy obdržel Oppenheimer dopis od předsedy Komise pro atomovou energii, v němž mu bylo sděleno, že byl označen za bezpečnostní riziko. Komise, která rozhodovala o jeho osudu, připustila, že byl "loajálním občanem", ale i tak odhlasovala odebrání Oppenheimerovy bezpečnostní prověrky, bez které nelze na tajných projektech pracovat.

Až těsně před jeho smrtí se veřejné mínění definitivně přiklonilo na Oppenheimerovu stranu. Vědci a aktivisté po desetiletí tlačili na vládu, aby očistila jeho jméno, a jejich úsilí se nakonec vyplatilo - i když až v roce 2022. Až tehdy americké ministerstvo energetiky formálně zrušilo rozhodnutí z roku 1954, kterým byla Oppenheimerovi odebrána bezpečnostní prověrka a očistili jeho jméno.

 

 

Images by Getty, UNIVERSAL PICTURES, Syncopy Inc. and Atlas Entertainment

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.