září
7
2019
SupraAlpha | 2019-09-07T21:34:27+00:002019-09-07T21:34:27+00:00 7. září 2019 | #DeLorean#auto+moto |
DeLorean, nezapomenutelný sporťák bez barevného laku, známe všichni jako ikonu z Návratu do budoucnosti. Příběh stvořitele vozu už tak známý není, i když podle něj vznikla řada filmů a dokumentů. Popisovat mimořádný život Johna Z. DeLoreana je ale běh na dlouhou trať, řekněme si tedy alespoň, že vyvrcholil ve chvíli, když John opustil General Motors, aby založil vlastní společnost. Jeho futuristický design, karoserie z nerezové oceli, dveře typu sokolí křídla udělaly z DeLorean DMC-12 senzaci.
Vše se odehrálo počátkem osmdesátek. Britská vláda tehdy továrně v Belfastu dokonce poskytla finanční dotaci, což v konflikty zmítaném Severním Irsku nebyla úplně běžná věc. Ale sen o fabrice vyvážející za moře se rozplynul už během pár let. Sám DeLorean byl dokonce zatčen FBI a později zproštěn obvinění z obchodu s drogami. Vyprávělo se, že se John zapletl do drogového byznysu, když se snažil najít způsob, jak udržet společnost nad vodou.
Továrna ale přesto ukončila svou činnost v roce 83, po necelých třech letech produkce. Ale přesto existuje místo, kde tradice pokračuje. Je jím městečko Humble v Texasu, které je se svými 16.000 obyvateli sotva městem okresním, ale pro mnoho lidí je městem hlavním. Je to totiž Mekka všech fanoušků a vlastníků DeLoreanů, kteří jsou mimořádně oodaní. O čemž svědčí i fakt, že z cca 9.000 vyprodukovaných kusů se dochovalo odhadem přes 6.000 z nich, což je neuvěřitelné číslo.
V roce 1995 totiž další Brit a liverpoolský podnikatel Stephen Wynne založil společnost se sídlem v Texasu s názvem DeLorean Motor Company. Wynne získal licenci na ochrannou známku DMC, kterou sice graficky poupravil, ale návaznost je jasná. Pomocí vybavení z původní DeLorean Motor Company nyní opravuje a staví automobily za použití původních dílů i replik.
Místo si nevybral náhodou, Texas je po Kalifornii druhým státem v USA s největším počtem vlastníků DMC-12. Do Humblu se teď kvůli opravám a restaurování sjíždí majitelé vozů z velké části Spojených států a vzniklo zde i malé a nepříliš známé muzeum DeLoreanů.
Muzeum stojí mimo hlavní tah a při příjezdu byste anonymně vypadající budovu klidně minuli, kdyby před ní nestála celá řada typických sportovních vozů. Uvnitř muzea pak můžete spatřit například dokonale zachovalý DeLorean a hned vedle rezavý kus, jenž byl doslova nalezen ve stodole v Louisianě, cihlu z továrny v Belfastu a nebo poslední vyrobené pravé dveře, na něž se zvěčnili všichni tehdejší dělníci.
Samozřejmě uvidíte i dobové plakáty, časopisy, plány, artefakty, pinballový automat Zpátky do budoucnosti a různé DeLorean licencované předměty a můžete zde zakoupit i autodíly, které každý majitel může potřebovat. Majitel podniku Stephen Wynne je původním povoláním automechanik a mnoho let strávil v USA prodejem, nákupem a opravami aut. V roce 1996 koupil zbývajících 1.800 neprodaných dílů, nástrojů a částí vozidel a našla si k němu cestu řada nadšenců.
Wynne už dlouhou dobu žádá vládu o povolení pro výrobu nových automobilů, včetně všech moderních funkcí, a údajně by to mělo přijít už brzy. Tím pádem by řidiči, kteří v 80. letech ještě ani nebyli na světě, mohli pocítit na vlastní husí kůži, jaké to je mít vlastní DMC-12 v garáži.
Stavte se v Texasu, až pojedete kolem. Pokud budete mít štěstí, Wynne vám může udělat osobní prohlídku.
Images by James Bartlett
4 vánoční filmy, které letos musíte vidět
Rum je out, dejte si k Vánocům GIN! Tohle jsou 4 málo známé, ale dostupné lahůdky
Netflix natočí hranou předělávku AVATARA. Proč má jen malou šanci na úspěch?
Sex před sportem? Tři nejčastější sexuální mýty vyvráceny (skoro)
Proč iPhone v reklamě vždy ukazuje čas 9:41?
Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.