Gin ze sloního trusu vyrobený jihoafrickými manželi míří do Evropy

listopad

22

2019

Gin ze sloního trusu vyrobený jihoafrickými manželi míří do Evropy

| 2019-11-22T21:35:18+00:0022. listopad 2019 | #Alkohol#foodie#světáci |

Gin se sloním trusem? Ano. Opravdu existuje. Vyrábí ho jeden jihoafrický pár a nazvali ho Indlovu, což v řeči Zulu znamená slon. Snad ani nemusíme dodávat, že to zní jako hodně laciný marketingový tah na přilákání pozornosti, podobně jako u lahví vína nevalné kvality, která mají na vinětě portréty Hitlera a Stalina. Ale degustátoři z celého světa skutečně oceňují jedinečně kouřové a dřevité aroma a zemitou chuť, která pochází z ingrediencí, které by vás při tvorbě ginu ani nenapadly.

Taky vám proběhlo hlavou: Jak proboha někoho napadne říct, mámo, vraž do toho ginu sloní lejno? Tento nápad dostala spoluzakladatelka projektu Paula Ansleyová po návštěvě safari Botlierskop Game Reserve, kde našlo domov stádo majestátních slonů afrických. Tam se s partnerem dozvěděli, že strava slonů, kterou tvoří ovoce, ořechy, byliny, listy a kůra, je ve skutečnosti v zažívacím ústrojí slonů strávena pouze asi ze 30 procent. Zvířata tak za sebou v hromádkách zanechávají hotovou směs pro přípravu ginu, kterou v palírnách nazývají botanical.

Ale abychom odpověděli na otázku, jak ten nápad opravdu vznikl: "V 6 hodin ráno mě probudil loket mé ženy v mých zádech," vzpomíná Les, manžel Pauly. "A Paula mi říká: Proč nevyrábíme gin ze sloního trusu? A já jsem řekl: No dobře, uvidíme." A bylo hotovo.

Tým složený z manželů, profesorů fyziologie a imunologie, si tedy vyžádal od zmíněného safari pytel výkalů. Po dlouhém experimentování přišli na to, že pokud usuší, omyjí, sterilizují, macerují a znovu usuší sloní koblihy, dostanou aromatickou bylinnou směs, kterou lze bezpečně louhovat v ginu, podobně jako čajový sáček. 

Takovýto proces výroby je vše, jen ne intuitivní, a tak se všechny pokusy uskutečnily pod dohledem jihoafrického destilerského mistra Rogera Jorgensena a společně si dali za cíl vytvořit skutečně výjimečný produkt. "Pokud chceš dělat gin ze sraček, nesmíš vyrábět sračky," říká s nadhledem Les.

A gin, jenž díky unikátní sloní stravě obsahuje například i aloe a akácii, je doposud přijímán skutečně s chválou. Ginová expertka a jihoafrická rodačka Christine Perrettová ochutnala a hodnotila na více než 220 výběrových ginů z celého světa. "Mám doma ve skříňce neustále 10, 15 lahví ginu, které pokládám za nezbytné." řekla Chris. "Gin Indlovu je nyní bez debaty jedním z nich. Vzali jedinečné africké botanicals a velmi dobře vyvážili chuť. To, že lze pít tento gin čistý, vypovídá mnohé." Letos tento originální gin získal na jihoafrických Craft Gin Awards dvojité zlaté ocenění.

Gin se na novinku prodává velmi dobře po celé Jihoafrické republice a nyní proniká na trhy v Německu a Belgii a snaží se spíše o vkusnou kampaň. Hovínkové emoji na lahvi nehledejte.

Na podnik o dvou lidech se tedy ginu nevede špatně a Ansleyovi musí hřát i fakt, že co se týče klíčové ingredience, nejsou závislí na vývoji cen na trhu. Sbírají si ji ručně, režijní náklady jsou nízké a suroviny jen tak nevytěží. Každý slon totiž denně produkuje 80 kilogramů trusu. "Botanicals nám v nejbližší době asi nedojdou," říká Les.

A k ginu se váže další unikátní zajímavost. Vzhledem k tomu, že se sloní stádo po rozlehlém parku přesunuje a jejich strava tak není stále stejná a navíc pochopitelně během roku dozrávají jiné plodiny, nebudou nikdy dvě šarže chutnat zcela stejně. Každá lahev je proto označena souřadnicemi GPS a datem, kdy byl trus odebrán. Budete si tak moct s grimasou indiánského stopaře zamumlat: Mmm, tenhle jarní trus má ale příjemné svěží aroma.

A manželský pár se dokonce snaží, aby se zvířatům za jejich každodenní snahu odvděčil. "Nemůžeme si jen brát, ten vztah musí být symbiotický," říká sympaticky Les. Proto 15 procent ze zisku z prodeje Indlovu putuje nadaci Africa Foundation, organizaci věnující se ochraně zvířat a výcviku strážců. Takže ani zvířata, jejichž pozadí pomáhají vyrábět tento jedinečný gin, nezůstanou upozaděna.

 

Images by Ibhu Company, TheGinLovingGirl, World Craft Distilleries

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.