Jsou PEPTIDY bezpečné a vyplatí se? Názor expertů

říjen

24

2023

Jsou PEPTIDY bezpečné a vyplatí se? Názor expertů

| 2023-10-24T07:45:31+00:0024. říjen 2023 | #trendy#health#fitness#suplementy |

Peptidy jsou velký trend, zejména u movitějších můžů. Možná jste o peptidech slyšeli od jejich propagátorů Andrewa Hubermana nebo v podcastu The Joe Rogan Experience. Chlapi se v honbě za zvýšením silového maxima, nárůstu svalové hmoty, nebo v boji proti stárnutí, uchylují ke vpichování peptidů. Co to vlastně je a funguje to?

Peptid je krátký řetězec aminokyselin, což jsou základní složky, ze kterých se skládají bílkoviny. Pokud je peptid "bioaktivní", má na tělo biologický účinek, který přesahuje jeho využití coby zdroje energie.

K dispozici jsou peptidy, které údajně řeší zdraví vlasů, problematickou pleť, stárnutí, zdraví kostí, hladinu testosteronu, libido a obezitu, včetně BPC-157, Ipamorelinu, TB-500 a sermorelinu, které mohou ovlivňovat produkci růstového hormonu, podporovat svalovou hmotu a rozpouštět tuk. Jeden z peptidů, Melanotan, nabízí způsob, jak si vypěstovat opálenější pokožku, aniž byste museli lézt na slunce. 

Jaké peptidy teď letí? 

BPC-157 -  je to krátký peptid odvozený od proteinu, který se nachází v lidské žaludeční šťávě. Bylo prokázáno, že urychluje hojení různých typů ran, jako jsou poranění svalů, šlach, vazů, nervů a kostí. Může mít také protizánětlivé, neuroprotektivní a antidepresivní účinky. BPC-157 se obvykle podává injekčně v blízkosti místa poranění nebo perorálně.

Ipamorelin - je sekretagogem růstového hormonu, což znamená, že stimuluje přirozenou produkci a uvolňování růstového hormonu z hypofýzy. Růstový hormon je důležitý pro mnoho aspektů zdraví, jako je růst svalů, úbytek tuku, hustota kostí, elasticita kůže a imunitní funkce. Ipamorelin se také aplikuje podkožně, obvykle před spaním nebo po cvičení.

BPC-157 a Ipamorelin lze užívat společně, aby se zvýšil jejich účinek na hojení a regeneraci. BPC-157 může zvýšit citlivost receptorů růstového hormonu, čímž se Ipamorelin stává účinnějším. Někteří lidé do tohoto mixu přidávají i další peptidy, například CJC 1295 (dlouhodobě působící hormon uvolňující růstový hormon) nebo Tesamorelin (růstový hormon uvolňující látku, která se zaměřuje na břišní tuk).

A jsou peptidy bezpečné? Podle Nicka Milazza, vedoucího výzkumného pracovníka a šéfredaktora souhrnných studií na webu Examine.com, je nejdůležitější si uvědomit, že "když někdo řekne beru peptidy, je to jako říct beru doplňky stravy. Třeba i Inzulin je peptid. Do kategorie peptidů spadá spousta látek. Peptidy nelze soudit jako celek, je nutné být konkrétní, ale být u peptidů konkrétní je poměrně obtížné." Riziko je především v tom že nejsou prozkoumané a i když se k mnoha peptidům dostanete stejně snadno jako k vitamínům, nefungují stejně. Zejména vitamíny rozpustné ve vodě, pokud jich máte nadměrnou spotřebu, tak je jednoduše vyčůráte. Peptidy ne.

Peptidy, které zvyšují produkci růstového hormonu, mají velký systémový účinek, což má potenciální efekt a důsledek, který by měl být prováděn pod lékařským dohledem. Typickým zástupcem je Ipamorelin, který podporuje produkci růstového hormonu. Všechny tyto peptidy je možné zakoupit bez lékařského předpisu online (pokud na to máte), chybí ale věrohodné lékařské studie. Například peptid BPC-157 si vysloužil pozornost nejen podcasterů, ale i Světové antidopingové agentury, která už peptid zařadila na seznam zakázaných látek, čímž se připojil k Ipamorelinu a řadě dalších peptidů.

Některé slibné studie o peptidech ale už existují, většina z nich jsou však velmi rané a zaměřené na myši. Takže se dá říct, že BPC-157 a Ipamorelin mohou fungovat, ale nesou s sebou možná vážná zdravotní rizika. "Pokud jde o jakékoli peptidy, které ovlivňují produkci růstového hormonu, osobně bych lidi od toho odrazoval," říká expert Milazzo.

A pak je tu riziko že házíte peníze z okna. Proces trávení může způsobit, že mnohé z těchto peptidů budou biologicky inertní, protože trávicí enzymy je mohou rozložit. Navíc když se rozhodnete některý z těchto bioaktivních peptidů vyzkoušet, neexistuje žádná záruka, že lahvička, pilulka nebo sprej, které si koupíte online, skutečně obsahují danou složku nebo jen tuto složku. "Lidé by měli postupovat obezřetně, než skočí na lep netestovaným nebo minimálně testovaným sloučeninám," říká Norton. Takže opatrně, aby to s peptidy nedopadlo podobně jako se steroidy, nejdřív vlna zájmu a pak vlna lítosti. Výzkum je teprve v plenkách a zdraví máte jenom jedno.

 

 

Images by Peptide Sciences, Nappy and Alora Griffiths from Unsplash, freepik, uk-peptides, fitnesschemistry

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.