listopad
29
2019
Ve Spojených státech se Černý pátek "slaví" už po desetiletí a nyní se tato tradice zabydlela i u nás. Ale kde vzala a proč se jmenuje zrovna Černý pátek? Samé otázky. Tak jdeme na to.
Tradičně den po Díkůvzdání lákají obchodníci po USA i v jiných zemích na mohutné či falešné slevy a došlo tak daleko, že někde slevy začínají už ve čtvrtek po půlnoci a vidíme dokonce i celé černé týdny. Ale proč? Kde se to tu sakra vzalo?
Důkaz, že rodinné večeře se nedaly zvládat ve střízlivém stavu už v roce 1950
Jak už bylo řečeno, Černý pátek se váže k Díkůvzdání. Původně se ale u tohoto svátku vděčnosti nejednalo o den, kdy se pohádáte s rodinou a neseženete letenku, ale o jakousi americkou verzi dožínek, tedy veselý svátek s opulentní večeří, kdy lidé pořádali oslavu jako díky za každoroční úrodu. Na ten se později naroubovala pochybná historka o dělení se jídla poutníků s "Indiány", protože to zní lépe než "plánovaná genocida původních obyvatel". Když se Abraham Lincoln stal prezidentem, bylo slavení této události sjednoceno a stanoveno vždy na poslední čtvrtek v listopadu. Ačkoli se datum oslav v průběhu let změnilo, lidé začali den po Díkůvzdání brát jako začátek vánoční sezóny. Ale stále se to nejmenovalo Černý pátek, tento termín se totiž vztahuje ke zcela jiné události.
Krach na newyorské burze roku 1868 patrně nebyl decentní událostí pro milovníky zenu
Slovní spojení Černý pátek se datuje k 24. září 1869, kdy se zhroutil akciový trh. Tehdy dva spekulanti James Fisk a Jay Gould uměle nafoukli cenu zlata. Ačkoli to byl oproti krachu na burze v roce 1929 pouze slabší odvar, v té době to bylo devastující a ceny akcií klesly o více než 50 %. A protože k tomu došlo v pátek, začalo se v médiích psát o Černém pátku, ale s Díkůvzdáním, s nakupováním, ani s Robinsonovým submisivním přítelem to nemělo nic společného.
Burzovní tabule se stále měnícími se cenami zlata
Jak se ale mohl takový den stát svátkem obchodníků? Jednoduše: oklikou. Od roku 1905 se v centru Toronta konala kanadská slavnostní přehlídka v rámci dne Díkůvzdání, pořádaná obchodním domem Eaton's. O několik let později se přehlídka rozšířila o osm živých sobů, kteří táhli Santu a do roku 1916 už se v průvodu vodila nafukovací monstra a mašírovaly desítky lidí v kostýmech.
Přehlídka byla takovým hitem, že se majitelé obchodního domu Macy’s v New Yorku v roce 1924 rozhodli uspořádat vlastní přehlídku Dne díkůvzdání. Přehlídka totiž lákala návštěvníky, aby přišli do centra a nakupovali, takže si i majitelé okolních obchodů mnuli ruce. Ti se později se spojili a den po svátku začali nabízet lákavé akce a speciální slevy. Tady začala historie pátečního nakupování.
Postupem času se z nakupování v tento den stalo obchodní šílenství, přehlídka nepřehlídka, ale stále se mu neříkalo Černý pátek, to bylo stále spojováno s krachem na burze. Díkůvzdání je jedním z mála svátků v USA, kdy většina zaměstnanců dostává volno a řada z nich se pak na pátek házela marod, aby mohli vyrazit za výhodnými vánočními nákupy. Spousta zoufalých zaměstnavatelů se s tím smířila a prodloužený víkend Američanům začali aktivně poskytovat. To ovšem vedlo k masovým nájezdům na obchodní centra.
Stalo se to v roce1966. Tehdy zažilo policejní oddělení ve Filadelfii opravdu horké chvilky, když auta doslova ucpala ulice a zasekala veškerá parkoviště, jak davy slevychtivých zákazníků vzaly obchody útokem. Policejní důstojník, který byl zpovídán reportérem listu The American Philatelist, v rozhovoru označil tento dopravní chaos za černý pátek a označení tohoto šílenství bylo na světě a rychle se ujalo. Tak takhle jednoduché to bylo, milé děti.
V USA utratí zákazníci na Černý pátek v průměru polovinu veškerého vánočního rozpočtu. U nás se tradice už také ujala, a to dokonce rychleji, než slavení svatého Valentýna. Na slevy totiž Češi slyší úplně stejně, jako davy za oceánem. Ale vy už víte, že až bude Alzák zase vyřvávat o Černém pátku v lednu, je mimo asi jako outfit Václavů Klausů.
Které z těchto sáček bylo zakoupeno v pátečním výprodeji?
4 vánoční filmy, které letos musíte vidět
Rum je out, dejte si k Vánocům GIN! Tohle jsou 4 málo známé, ale dostupné lahůdky
Netflix natočí hranou předělávku AVATARA. Proč má jen malou šanci na úspěch?
Sex před sportem? Tři nejčastější sexuální mýty vyvráceny (skoro)
Proč iPhone v reklamě vždy ukazuje čas 9:41?
Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2025 Write.cz, s.r.o.