Kolik vody spotřebuje naše jídlo?
Nejsme jediní, kdo má žízeň a potřebuje pít. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody spotřebují potraviny a živočichové, než se dostanou na talíř? Každá potravina a živočich, které zkonzumujeme, potřebují ke svému růstu a životu vodu. A je samozřejmé, že pečená brokolice spotřebují méně vody, něž třeba šťavnatý steak. Ta rozdílnost se může pohybovat od několika litrů vody až po několik set. Rostliny obecně spotřebují málo vody, protože ji opatrně odsávají z půdy. Zvířata zase spotřebují vody mnoho, protože nejen že ji polykají ve velkém, ale také ji spotřebují například v krmivu, apod. Existuje také myšlenka, že bychom podle toho měli volit moudře svoje jídlo. Protože pitné vody je na světě nedostatek. Web Popular Science přepočítal, kolik litrů vody spotřebuje daná potravina nebo živočich ve své výživové hodnotě 100 kalorií.
Brokolice: 100 litrů na 100 kalorií
Brokolice vypadá jako zázrak z říše potravin. A přestože 100 kalorií váží více než půl hlavy brokolice, tak tato křupavá svačina nepotřebuje tuny vody na růst.
Kuře: 180 litrů na 100 kalorií
Kuřata nejen pijí vodu, ale také vyžadují krmiva, která vodu obsahují. Ale nedělají to dlouho. Průměrná doba života brojlerů je 5 týdnů. Potom už má svojí jateční váhu.
Jablka: 170 litrů na 100 kalorií
Jabloně jsou celkem vybíravé. Nedaří se jim v příliš mokré půdě, ale vyžadují zavlažování v příliš suché půdě. Podle měřítka to vypadá, že jabloně spotřebují stejně vody, jako kuřata. Je to ovšem proto, že jablka obsahují méně energie.
Mouka: 55 litrů na 100 kalorií
Pšenice roste obvykle na jaře a na podzim, takže ji zemědělci nemusí zalévat během letních dnů. Pšenice má také hluboký a účinný kořenový systém. A v ideálních podmínkách, není nutné dodatečné zavlažování.
Cvrčci: 0,089 litrů na 100 kalorií
Neříká se nadarmo, že cvrčci jsou jídlem budoucnosti. Šedesát procent jejich hmoty tvoří bílkoviny. Stačí jim nebývale malé množství vody. Dospělosti dosáhnou za šest týdnů. Ale co je nejhorší? Přesvědčit lidi, aby je začali jíst.
Steak: 1.000 litrů na 100 kalorií
Dobytek je typickým vodním žroutem. Je schopný vypít i 130 litrů vody za den. A navíc sežere velké množství sena, trávy a dalších věcí, které ke svému růstu také potřebují vodu.
Olivy: 240 litrů na 100 kalorií
Olivovníky jsou odolné vůči suchu a olivy začínají produkovat, když dosáhnou věku 3 až 12 let. A proč je spotřeba vody tak vysoká? Olivy mají totiž velmi málo kalorií. To znamená, že je potřeba hodně velká porce oliv, aby se dosáhlo na správný počet kalorií.
Rýže: 190 litrů na 100 kalorií
Rýže, na rozdíl od všech ostatních plodin, nejen, že potřebuje vodu, ale také v ní roste. Zemědělci obvykle pěstují rýži v alespoň 15 cm stojící vody.
Pistácie: 71 litrů na 100 kalorií
Pistácie nasávají hodně vody. Stromy prý dokážou nasát i 60 litrů vody za den v letních měsících. A aby toho nebylo málo, tak pistácie spotřebovávají vodu, i když se zpracovávají. Ve vodních lázních se oddělují duté oříšky od těch, co jsou plné.
Mandle: 59 litrů na 100 kalorií
Žíznivé mandlovníky vyžadují nejvíce vody během nejteplejších měsíců léta. Ovšem i po sklizni chtějí stromy nadále vodu. Jinak by příští rok skoro neplodily. Mandle jsou docela bohaté na energii, ale poměr vody a kalorií, taky není přívětivý.
Hrozny: 38 litrů na 100 kalorií
Nově vysazené vinné révy vyžadují velké množství vody. Ovšem, po několika letech jim stačí zalévání jednou týdně. A to pouze v případech, kdy neprší.
Brambory: 38 litrů na 100 kalorií
Brambory potřebují dostatek vody, jen když se vyvíjejí hlízy. Před sklizní by už naopak měli mít vody co nejméně.
Kukuřice: 33 litrů na 100 kalorií
Na začátku čtyřměsíčního růstového cyklu potřebují kukuřice jen málo vody. Velká spotřeba vody nastává až v posledních několika týdnech růstu, když klasy dorůstají své plné velikosti.