květen
20
2022
Možná jste o něm neslyšeli, ale ve světě je to hit. Tady je vše, co o něm potřebujete vědět.
Před několika lety přišla společnost Laphroaig vyrábějící skotskou whisky s neobvyklou reklamní kampaní. Na první pohled byly reklamy celkem standardní, obyčejní lidé popíjeli whiskey a říkali, jak jim chutná. Neobvyklé na nich bylo to, že mnohé z těchto názorů byly negativní.
"Ten první doušek byl, jako bych dostal teplou lopatou do ksichtu, vůbec mi to nechutnalo," řekl jeden z aktérů. Rašelinově kouřová skotská je notoricky známá pro svou specifickou chuť a rozhodně není pro každého. Lidé v kampani přirovnávali její chuť k jódu nebo k formaldehydu.
A to byl impuls pro newyorského barmana Sama Rosse, který koktejl vytvořil. Koktejl lehce zvláštní chuti, s podivným jménem. Hit to tedy hned nebyl, několik let letěl pod radarem pozornosti. Barmané jej nabízeli spíše fajnšmekrům a pomalu a tiše si získával příznivce. A přesto, že si neobjednával si ho James Bond, se rozšířil po celém světě. Dnes si ho můžete bez obav objednat v jakémkoli koktejlovém baru na světě, ať už v New Yorku, New Orleans, Neapoli nebo na Bahamách. A šíří se jako plíseň.
Ross začal vymýšlet koktejl se základem už existujícího drinku Gold Rush (bourbon, citron a med) vlastně už v roce 2005, kdy si s jeho složením pohrával. Nejprve nahradil bourbon jemnou blendovanou skotskou, čímž lehce srazil barikový šmak a jeho sladkost. Poté snížil množství whiskey a doplnil ji zázvorovým sirupem. Koktejl s teplým medem a zázvorem se už nyní podobal domácím receptům na nachlazení. Tedy léku. A nakonec, což byl opravdu geniální tah, vzal trochu rašelinové skotské - výše zmíněné kouřové rašelinové - a přidal jí jen trochu, kvůli vůni.
A funguje to skvěle. Odpověď na otázku proboha proč? lze najít i ve faktu, jaký měl Laphroiag se svým bizarním reklamním experimentem úspěch: Na silných, intenzivních chutích je něco přitažlivého. Lidé, kteří je mají rádi, je obvykle milují, podobně jako gorgonzolu nebo tvarůžky. Není to pro každého, ale pokud vám to zachutná, jste v klubu.
Schválně si jej zkuste namíchat sami, budete potřebovat:
0,06 l běžné blendované skotské (např. Famous Grouse, Chivas)
0,02 l citronové šťávy
0,02 l zázvorového sirupu sirupu s medem
0,01 l kouřové skotské (např. Laphroaig, Lagavulin, Bruichladdich)
Do koktejlového šejkru s ledem přidejte skotskou, citronovou šťávu a zázvorovo-medový sirup a šest až osm sekund protřepávejte. Přecedíme do sklenky s ledem, jemně zakapeme kouřovou skotskou a ozdobíme něčím aromaticky neutrálním, například kandovaným zázvorem, nebo prostě vůbec ničím.
A kde sehnat ten sirup? Ten často není ani na specializovaných eshopech, naštěstí se vaří velmi jednoduše. Pokud máte dobrý mixér, můžete do něj dát med, nasekaný kořen zázvoru a trochu horké vody a mixovat na nejvyšší výkon po dobu 30 sekund, poté vláknitou hmotu scedit. Nebo klasicky na sporáku, přidejte do malého hrnce trochu medu, půlku toho vody a nadrobno nakrájený kousek zázvoru a vařte na mírném plameni pět minut, poté nechte vychladnout a sceďte.
Zkuste Penicilin v chladných a deštivých dnech, nebudete litovat.
4 vánoční filmy, které letos musíte vidět
Rum je out, dejte si k Vánocům GIN! Tohle jsou 4 málo známé, ale dostupné lahůdky
Netflix natočí hranou předělávku AVATARA. Proč má jen malou šanci na úspěch?
Sex před sportem? Tři nejčastější sexuální mýty vyvráceny (skoro)
Proč iPhone v reklamě vždy ukazuje čas 9:41?
Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.