Jak používat chronograf a tachymetr na svých hodinkách

listopad

24

2016

Jak používat chronograf a tachymetr na svých hodinkách

| 2016-11-24T16:57:06+00:0024. listopad 2016 | #technika#tipy |

Jak používat chronograf a tachymetr na svých hodinkách

Sportovní ručičkové hodinky mají dvě skvělé funkce, které Vám mohou dobře sloužit. Jsou jimi chronograf (stopky) a tachymetr (tachometr). Vaše hodinky určitě vypadají bezvadně a dobře k nim sedí tyto dvě funkce, bez kterých si Váš doplněk neumíte představit. Dříve se používaly spíše jenom pro závodní a pilotní hodinky, ovšem dnes už jsou k vidění téměř na všech. Pokud nevíte, jak přesně fungují všechny ciferníky a jste zmatený z těch čísel kolem jejich krytu, tak čtěte dále.

chronograf

Jak používat chronograf (stopky)?

Chronograf byl přidán do hodinek na počátku 20. století, především proto, aby si závodnicí mohli sami měřit svůj zajetý čas. Také ho využívaly astronauti během „zlatého“ věku vesmírných programů. Například astronauti v Apollu 13 využily stopky pro významné načasování korekce kurzu pro bezpečný návrat na zem. Zapnutí chronografu je snadné, stačí stisknout tlačítko start / stop na straně hodinek pro spuštění a následné zastavení. Pro resetování času zpět na nulu se používá tlačítko pod ním. Trochu komplikovanější může být pochopení všech ciferníků na hodinkách. Obvykle se skládají ze třech ručiček, které mají pro svůj oběh každá svůj vlastní ciferník. Ty měří uplynulý čas ve vteřinách, minutách a hodinách.

Jak používat tachymetr (tachometr)?

Tachymetr na Vašich hodinkách pracuje pomocí hlavní vteřinové ručičky a stupnice čísel po obvodě. K celému pochopení je potřeba znát trochu logické matematiky, ale jakmile vše pochopíte, tak si snadno dokážete měřit rychlost a ujetou vzdálenost. Hlavní vzorec, který využívá stupnice tachymetru, je přepočet kolik vteřin má jedna hodina. Celkem 3600 vteřin. To umožní převést uplynulý čas (ve vteřinách) na rychlost (v km/h). Většina tachymetrů na hodinkách má stupnici, která začíná pracovat od 7,2 vteřin až po konečných 60 vteřin. Lze pokračovat i po uplynutí 60 vteřin, ale to už budete muset použít trochu matematiky pro výpočet. Také pracuje v celých jednotkách pro rychlost 1 km/h (míle/h). Lze změřit i pohyb, který je pomalejší, než 1 km/h, ale k tomu budete opět potřebovat trochu matematiky.

Tachymetr pro měření rychlosti

K měření rychlosti objektu potřebujete znát celkovou ujetou vzdálenost. Například víte, že na závodní dráze je vzdálenost mezi 1. a 2. bodem 1 kilometr. Tato znalost Vám umožní vypočítat průměrnou rychlost vozidla. Jakmile projede vůz prvním bodem, tak zmáčkněte start chronografu a při projetí druhého bodu ho hned tím stejným tlačítkem vypněte. Poté si přečtěte, na jakou číslici po obvodu ciferníku vteřinová ručička ukazuje. Například pokud vozidlo 1 kilometr urazí za 30 vteřin, tak bude ručička ukazovat na číslo 120 a vy se můžete spolehnout, že vozidlo jede průměrnou rychlostí 120 km/h. Rychlost lze měřit i na menší vzdálenost než 1 kilometr. Například víte, že vzdálenost je 1/2 kilometru. Opět zmáčkněte start / stop na chronografu a ručička Vám bude ukazovat číslo 220. Vy však víte, že vzdálenost byla 1/2 kilometru. To znamená, že potřebujete znát 1/2 z čísla 220 a zjistíte, že vůz jel průměrnou rychlostí 110 km/h. Tachymetr lze velmi dobře využívat i v praktickém životě. Lze odhadnout, kdy přijdete na řadu v dlouhé frontě lidí, kolik výrobků vyjede z pracovní linky za hodinu, apod. Některé hodinky, které jsou určeny třeba pro sportovní střelbu, mají navíc funkci i telemetr, který na podobném principu ukáže celkovou vzdálenost.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.