Víte, kolik druhů mraků ve skutečnosti existuje?

duben

20

2017

Víte, kolik druhů mraků ve skutečnosti existuje?

| 2017-04-20T17:51:25+00:0020. duben 2017 | #zajímavosti#věda |

Víte, kolik druhů mraků ve skutečnosti existuje?

Nejen, že existuje hned několik desítek druhů mraků, které jsou odborně pojmenovány, ale postupně k nim přibývají i nové druhy. Troufnete si odhadnout, kolik druhů mraku aktuálně rozlišujeme? Je to celých 31 druhů. Mají svoje vlastní názvy a specifické znaky, podle kterých se rozlišují. Vše je detailně popsané v Mezinárodním atlasu oblaků. Světová meteorologická organizace strávila roky shromažďováním všech potřebných údajů a informací, aby mohlo vyjít nové vydání atlasu oblaků. Je to vlastně obrovská databáze všech možných mračen, které kdy byly viděny na obloze společně s detailními informacemi. Atlas oblaků vychází pravidelně od roku 1896. Ovšem dnes víme o mnoho více, co všechno se děje ve složitých procesech atmosféry a proč některé druhy mraků vlastně vznikají. Dá se také lépe odhadnout, jaké počasí předpovídá daný mrak. Ve stručnosti si řekněme, že existuje 10 hlavních druhů mraků, které se nazývají rody. Ty se dále dělí na podkategorie a vznikne nám celkem 31 různých druhů mraků. Těchto 31 druhů se dá přesně rozdělit podle popisu, uspořádání a viditelnosti oblak. Zde je pár druhů mraků pro představu:

1.- Lenticularis

Jednoduše nazývané lentikulární mraky. Svým tvarem připomínají čočku, z čehož také plyne jejich název. Tvoří se, když stabilní a vlhké proudy vzduchu začnou rotovat. Rotace vzduchu naznačuje i případné turbulence. To je například důvod, proč se těmto mrakům vyhýbají piloti. Je také možné, že si lidé dříve tyto mraky pletli s UFO.

2.- Cumulus congestus

Tento druh mraků bude většině z nás velmi povědomý. Patří totiž mezi nejčastěji se vyskytující. Obvykle se tvoří v létě, když jsou vysoké teploty a dusné počasí. Mohou znamenat jediné. Déšť, přeháňky a skoro veškerou vodu z nebes. Tyto mraky svým chováním připomínají nos zasažený rýmou – stále z nich kape vlhkost. Pokud začnou růst vertikálně, tak přinášejí silné bouřky a někdy dokonce i tornáda.

3.- Stratocumulus

Tyto mraky se řadí do nízkého patra, to znamená, že se vyskytují ve výškách od několika desítek metrů až do dvou kilometrů. Jejich vzhled je zvlněný, připomínající hladinu vody. Zpravidla blokují sluneční světlo, takže s jejich nástupem se po krajině rozprostře šero.

4.- Altocumulus Floccus

Tyto mraky tvoří po obloze malé trsy. Od těchto trsů lze vidět úzké „stezky“. Ty jsou způsobeny drobnými ledovými krystaly, které postupně odpadávají. Ovšem stihnou se odpařit ještě dřív, než dopadnou na zem.

5.- Altocumulus stratiformis translucidus perlucidus

Tento mrak je pravidelně rozložen do malých vln, které jsou v řadách. Což vytváří krásnou strukturu oblohy. Obvykle se nachází ve středním patře. Velmi často tyto oblaka zahalí skorou celou oblohu.

6.- Cumulonimbus capillatus

Tento mrak má klasický kovadlinový tvar a velmi husté dno. Na první pohled je jasné, že s sebou přináší dost často intenzivní počasí. Výjimkou nejsou blesky a krupobití.

7.- Contrails

Tyto mraky můžeme sledovat pravidelně na téměř bezvětrné obloze. Mají je na svědomí letadla, která je přímo vytvářejí na svojí cestě. To je prozatím vše z malé ochutnávky různých druhů mraků. Za obrázky děkujeme organizaci: https://www.wmocloudatlas.org

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.